Xornadas de Música Contemporánea

Celebradas por primeira vez no ano 2018, as Xornadas de Música Contemporánea están organizadas polo Concello de Santiago, en colaboración coa USC, o Consorcio de Santiago, a Deputación da Coruña e o CGAC  e outras entidades galegas e internacionais.

Este é programa para a edición de 2020:

Mércores 9 – 20.30 h. Auditorio de Galicia
X ANIVERSARIO
TALLER ATLÁNTICO CONTEMPORÁNEO
Luis Soto, frauta travesa, frauta en sol, piccolo
Saúl Canosa, clarinete, clarinete baixo
Nicasio Gradaille, piano
José Vicente Faus, percusión
Pedro Rodríguez, violín
Álvaro Quintanilla, violoncello

Diego García Rodríguez, director

Programa:

Nicole Lizée (1973)
Music for body without organs (2011)

J. Cage (1912-1992)
Concerto for piano (1957/1958)
(Nicasio Gradaille, solista)

F. Rzewski (1938)
Pocket Symphony (2000)

[Reserva de entrada]

Xoves 10 – 20:30 h. Auditorio de Galicia
SHAPING SOUNDS
SUONOSUONO

Programa:

Jonathan Burrows (1960)
Hands (1995)

Karl Naegelen (1979)
La plainte du ney (2011)

Carolyn Chen (1983)
Adagio (2009)

Giovanni Solima (1962)
Alone

Simon Steen-Andersen (1976)
Next to beside besides #2

Pauline Oliveros (1932-2016)
Approaches and departures - Appearances and disappearances (1995)

[Reserva de entrada]

Venres 11 – 20:30 h. Teatro Principal
ERRITU
KUKAI DANTZA & SHARON FRIDMAN

Idea orixinal: Jon Maya Sein
Coreografía: Sharon Fridman
Asistencia de dramaturxia e interpretación: Antonio Ramírez- Stabivo
Intérpretes: Urko Mitxelena, Nerea Vesga, Eneko Gil, Izar Aizpuru, Alain Maya e Ibon Huarte
Canto: David Azurza
Creación musical: Luis Miguel Cobo e David Azurza
Deseño de vestiario: Ikerne Giménez
Deseño de escenografía: Oficina 4Play Arquitectura
Deseño de iluminación: David Bernués
Deseño de espazo sonoro: Ángel Agüero
Equipo de produción: Nagore Martínez, Doltza Oar-Arteta

[Mercar entrada]

Mércores 16 – Auditorio de Galicia
19:30 h - Concerto
VERTIXE SONORA ENSEMBLE

Programa:

Juan Hidalgo (1927- 2018)
Milan piano (1959)

Michel Agnes Magalhaes (1979)
Crime(s) (2017)
violín e electrónica

Eduardo Partida (1992)
Verbo (2019)
para voz e megáfono

Catherine Kontz (1976)
Three legs and a wheel (2018)
para piano e bicicleta

Roberto Morán (1937)
Elegant Journey with Stopping Points of Interest (1967)
versión para cuatro intérpretes

[Reserva de entrada]

19:30 h – Inauguración da exposición
MIRAR O SON. NOTACIÓN GRÁFICA NA MÚSICA CONTEMPORÁNEA
Ignacio Barcia e Iñaki Martínez Antelo, comisarios

[Reserva de entrada]

Xoves 17 – 19:30 h. Praza das Praterías
BANDA MUNICIPAL DE MÚSICA DE SANTIAGO
Casiano Mouriño, director

Programa:

Chuck Mangione (1940)
Children of Sanchez. Fanfarre (1978) (Arr. N. Iwai)

Kees Vlak (1938)
Os Passaros do Brasil (1996)

Arturo Márquez (1950)
Conga del Fuego Nuevo (2005)

Jan Van der Roost (1956)
Puszta (Four gipsy dances) (1988)

Dmitri Shostakovich (1906-1075)
Jazz Suite núm. 2 (1938) (Arr. J. de Meij)
 

Mércores 23 - 20:30 h. Auditorio de Galicia
REAL FILHAMONÍA DE GALICIA
Maximino Zumalave, director

Programa:

Grażyna Bacewicz (1909-1969)
Concerto para orquestra de cordas (1948)

Manuel Balboa (1958-2004)
Mares Nocturnos (1994)

Xavier de Paz (1963)
From flame to memory (Encargo da RFG, 2008)

Rogelio Groba
Plenilunio (Premio de Composición Auditorio de Galicia, 2004)